fbpx

Wokół bezdomności

    


Chór osób bezdomnych

„The Choir with No Name” czyli chór bez nazwy tworzą ludzie bezdomni lub w inny sposób wykluczeni społecznie, mieszkający na co dzień w Londynie. Są tak różnorodni jak muzyka, którą wykonują, począwszy od popu, przez rock, soul, gospel aż po …trash metal. Spotykają się raz w tygodniu na próbach i regularnie koncertują. Podstawą ich działalności jest przekonanie, że  śpiewanie jest formą terapii dzięki której można zapomnieć o kłopotach, umocnić swoją wiarę oraz rozwinąć talenty.    

dowiedz się więcej
    

    

Miesięcznik Bezdomnych Homo Mizerus

Homo Mizerus to miesięcznik tworzony przez osoby bezdomne dla osób bezdomnych przy wsparciu wolontariuszy. Wszystko zaczęło się w październiku
2005 r., kiedy w ramach działalności resocjalizacyjnej dla bezdomnych, Ewa Dobrzańska i Konrad Kalinowski zorganizowali redakcję przy Mokotowskim Hospicjum Świętego Krzyża w Warszawie. Zerowy, pilotażowy numer publikacji wydrukowano w 50 egzemplarzach na domowych drukarkach.    

dowiedz się więcej    

    

Homeless World Cup

Homeless World Cup to coroczny, międzynarodowy turniej piłki nożnej, podczas którego zespoły składające się z ludzi bezdomnych i wykluczonych społecznie reprezentują swoje kraje walcząc o Puchar Świata Bezdomnych. W 2005 i 2007 roku polski zespół wywalczył drugie miejsce. Jednak w tej grze ważne są nie tylko strzelone bramki. Piłka nożna na zawsze zmienia  życie osób bezdomnych, pozwala uwierzyć we własne siły, wyjść z nałogu, odbudować relacje z bliskimi…  fot.www.homelessworldcup.org    

dowiedz się więcej    

    


The Homeless Guy- blog

Kevin Barbieux pochodzi z Nashville w stanie Tennessee. Stał się bezdomny w lutym 1982 roku. Aktualnie przebywa w Domu dla Osób Bezdomnych prowadzonym przez Nashville’s Homelessness Commission w ramach projektu Housing First. Na swoim blogu opisuje wiele kwestii związanych z bezdomnością, demaskuje najpopularniejsze mity związane z tym zjawiskiem, opisuje rónież Zespół Aspergerra- schorzenie na które cierpi. Najcenniejszą wartością tych artykułów jest perspektywa autora, który sam doświadczył bezdomności i nadal się z nią boryka.    

wejdź na bloga     

    


Probówka – Życie na Streecie

Pomorska Rada Osób Bezdomnych z siedzibą w Gdańsku wydaje miesięcznik zatytułowany “PROBÓWKA – Życie na Streecie”. Pierwszy numer gazetki pojawił się w marcu 2009 roku.    

zobacz stronę domową    

    

Adwokat ulicy

Artur Pawłowski mieszka od ponad 10 lat w Calgary w Kanadzie. W wyniku dramatycznych przeżyć z dnia na dzień porzucił świat biznesu i stał się adwokatem ludzi bezdomnych. Razem z żoną i dziećmi w najbardziej niebezpiecznych dzielnicach karmi bezdomnych i głosi Ewangelię. Jego historię opowiada Reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka wyróżniony w kategorii Reportaż Społeczny podczas Ogólnopolskiego Konkursu Reportaży Radiowych i Warsztatów Reportażowo-Słuchowiskowych, w roku 2008.    

posłuchaj audycji
    

    

Miss Bezdomnych

„Akademią gwiazd nędzy” nazwał sekretarz stanu ds. walki z ubóstwem Phillippe Courard belgijską akcję wyborów Miss Bezdomności organizowaną w 2010 roku. Tytuł Najpiękniejszej zdobyła 58-letnia Therese Van Belle, która w nagrodę oprócz „popularności” otrzymała skromne, opłacone na rok z góry mieszkanie w centrum Brukseli oraz pomoc w znalezieniu pracy.    

dowiedz się więcej    

    


Moda na Bezdomność

Chiński bezdomny, który stał się ikoną mody, brudni i obdarci modele na okładce prestiżowego, włoskiego Vogue’a, blog Homeless Chic śledzący najbardziej szykownych bezdomnych, cała kolekcja Vivienne Westwood inspirowana bezdomnymi… Czy ta zabawa bogatych w biedę to syndrom zblazowania czy skrywanego poczucia winy? Jedno jest pewne, żyjący w dobrobycie mają wybór czy pozwolić sobie na chwilową ekstrawagancję stylizowania się na nędzarzy, bezdomni przyjmują taki styl z konieczności.    

dowiedz się więcej
    

    


Teatr dla Bezdomnych

W marcu 2010 r. w Warszawie, na deskach Teatru Kamienica wystawiany był spektakl charytatywny „Ta cisza to ja” w reżyserii Jana Jakuba Należytego, opowiadający o bezdomnym aktorze-alkoholiku. Dochód z biletów trafił na rzecz jadłodajni dla osób bezdomnych przy ul. Miodowej prowadzonej przez Braci Kapucynów. Dyrektor teatru, Emilian Kamiński jest Ambasadorem 2010 Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.    

dowiedz się więcej
    

   

   

Magazyn uliczny – Wspak

Magazyn uliczny WSPAK jest członkiem INSP – Międzynarodowej Sieci Gazet Ulicznych w Glasgow. INSP to ponadnarodowy ruch sprzeciwiający się społecznej marginalizacji i wykluczeniu. Gazety uliczne stwarzają osobom wykluczonym możliwość wypracowania zysku, oferując zarazem dalsze programy aktywizacji społecznej i zawodowej. Od 1994 roku przyczyniły się do pomyślnej reintegracji około 250 000 osób.   

dowiedz się więcej
   

Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności (PFWB) to międzysektorowe Partnerstwo podmiotów zajmujących się problematyką bezdomności. Ustanowione w celu ich integracji, wymiany myśli, idei i doświadczeń oraz kreowania i wspierania systemu polityki społecznej, aby skutecznie rozwiązywać problem bezdomności oraz łagodzić jego skutki.